Bu yıl 37. kez kitapseverleri ağırlayan Uluslararası Tüyap Kitap Fuarı’nda ilk kez okurlarımız ve ziyaretçilerimizle buluştuk ve birlikte çok güzel bir fuar geçirdik.

Mesleğinle Geleceğe Bir Adım Önde

Dahi Yayıncılık 2007 yılında başladığı mesleki öğretimdeki öğrencilerin MEGEP projesi kapsamındaki modüler kitaplarının ücretsiz sağlanması projesi ile 450 binden fazla öğrenciye ulaştı.

Şirket bu konuya ilişkin bilgileri ve gelişmeleri anlattığı bir toplantıda Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile bugüne kadar projeye sponsor olmuş şirketleri bir araya getirdi. Mayıs’ın son günlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıya Milli Eğitim tarafından Zeytinburnu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İsmail Tutal, İstanbul İl Milli Eğitim Meslekti ve Teknik Eğitimden sorumlu Müdür Yardımcısı Serkan Gür, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız katıldılar.

550 bin öğrenciye ulaşıldı

“MEGEP Projesinde geliştirilen 52 farklı alan 204 dalda modül ders kitapları kullanılıyor. Bu sebeple bu projede yer almak sponsorlar için yeni ve etkili bir mecra olarak diğer yöntemlere göre çok daha uzun süreli bir tanıtım aracı olabilir. Bu proje ile 2014 yılında Askaynak sponsorluğunda 39 bin 949, Gedik Holding sponsorluğunda 21 bin 249, UPM sponsorluğu ile 3 bin 650, Doğal Jeotermal sponsorluğu ile bin 143, Efesan sponsorluğu ile bin 94 ve matkim sponsorluğu ile 277 öğrenciye ücretsiz kitap dağıtımı sağlandı. Bugüne kadar sponsor olan diğer şirketler ise Gedik Meslek Yüksek Okulu, 3 Öğün, Yıldız Gaz, Karbosan, TEMSA, Mutlu Akü, Singer ve Henkel. 2007 yılından bu yana bu proje kapsamında ulaşılan öğrenci sayısı ise 550 bin” Damla Güven’in ardından kürsüye gelen Dahi Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Güven ise kısa teşekkür konuşmasının ardından “Bir tek öğrenciye bile ücretsiz kitap ulaşması benim için büyük bir mutluluktur”, dedi.

“Çok iyi bir girişimci, basiretli bir tacir”

Toplantıda bir konuşma yapan İstanbul İl Milli Eğitim Mesleki ve Teknik Eğitimden Sorumlu Müdür Yardımcısı Serkan Gür, Mesleki ve Teknik Eğitimi şaha kaldıracak bir proje hazırladıklarını, söyledi. Bu proje okul ile sanayi entegre edeceklerini, söyleyen Gür, Dahi Yayıncılık’ın yürüttüğü çalışmanın da bu projeye katkı yaptığını, anlattı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız ise “Mesleki Eğitimin önemini hazirun benden daha iyi bilir” diyerek söze başladı. “Burada olmamın sebebi ise bu güzel projenin arkasındaki görünmeyen elleri görmek” diyen Yıldız, Mesleki Eğitim’in MEGEP ile modüler bir sisteme kavuştuğunu, bu projeyi hazırlayan Talim Terbiye Terbiye Kurulunda da yer aldığını anlattı. “Bu ülkede Mesleki Eğitime sahip çıkan yürekli insanların varlığının çok önemli olduğunu” belirten Yıldız konuşmasını “Çok iyi bir girişimci ve basiretli bir tacir” olarak nitelendirdiği Ramazan Güven ve projeye destek olan sponsorlara teşekkür ederek tamamladı.

“Ağrı’dan İzmir’e, Türkiye’nin geleceğine”

Dahi Yayıncılık’dan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’ne ücretsiz kitap…

Geçtiğimiz ay İstanbul’da sektörel eğitim için çok anlamlı ve yararlı bir toplantı gerçekleştirildi.

 

 

Dahi Yayıncılık; UPM, Matkim, Gedik Holding, Askaynak, Mutlu Akü, Yıldız Gaz Armatürleri, Karbosan, Doğal Jeotermal Enerji, Ferro Döküm gibi firmaların sponsorluk desteği ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri öğrencilerine ücretsiz kitap temin ediliyor.

Teknik Anadolu Liseleri’ne ücretsiz kitap…

Geçtiğimiz ay İstanbul’da sektörel eğitim için çok anlamlı ve yararlı bir toplantı gerçekleştirildi.

Dahi Yayıncılık; UPM, Matkim, Gedik Holding, Askaynak, Mutlu Akü, Yıldız Gaz Armatürleri, Karbosan, Doğal Jeotermal Enerji, Ferro Döküm gibi firmaların sponsorluk desteği ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri öğrencilerine ücretsiz kitap temin ediliyor.

Konuyla ilgili olarak 27 Mayıs 2015 tarihinde Dubletree by Hilton Old Town’da düzenlenen ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız’ın, projeye destek veren okul müdürlerinin ve sponsor firmaların katıldıkları toplantıda, destek veren firmalara teşekkür plaketleri verildi.

Toplantıda bir konuşma yapan Dahi Yayıncılık’dan Damla Güven, “Nitelikli eleman yetiştirerek, hayata ve farklı iş kollarına bilinçli bireyler katmayı hedefleyen Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri eğitimde önemli rol oynamaktadır” diyor ve şöyle devam ediyor.

“Öğrenciler, elektrik, motorlu araçlar, aşçılık, çocuk gelişimi, bilgisayar, muhasebe, turizm, sağlık gibi  52 farklı alanda kendi bilgi ve becerisine göre eğitimini tamamlamaktadır.

Bizler, Dahi Yayıncılık olarak, Türkiye’de Mesleki ve Teknik Liselerde eğitim alan gençlerimize ders kitaplarını ücretsiz olarak ulaştırarak destek olmayı amaçlamaktayız.

2007 yılından bu yana çeşitli firmaların katkıları ile birlikte yaklaşık olarak 550 bin öğrencimizin ücretsiz olarak kitap okumasını sağladık. Fırsat eşitliği sağlayan bu projede, kitaplar Ağrı’dan İzmir’e her öğrencimizin okuluna kadar teslim edilmektedir.

Anadolu’nun her köşesin, eğitim olanaklarının kısıtlı olduğu yerler de dahil, okullara giden bu kitaplar sponsorlarımız sayesinde gençlere ulaşmaktadır. Yaptığımız veya yapmak istediğimiz çağdaş Robin Hood’luk ile eğitime destek vermek ve dar imkânlar içinde okumaya çalışan meslek lisesi öğrencilerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Bu destek aynı zamanda sanayiciye lazım olan nitelikli elemanlara, meslek lisesi mezunlarına, sanayicinin sahip çıkmasıdır.”

Bu etkinliğin Meslek Lisesi öğrencisinin de, sanayicinin de karşılıklı olarak kazandığı bir çalışma olduğuna dikkati çeken Damla Güven, ekliyor. “Kitaplar, sektör ve alan gözetilerek dağıtılmaktadır. Bu anlamda sanayici ile eğitimi birleştiren bir işlevi vardır. Öğrenciye, kendi alanı ile ilgili firma bilinci kazandırırken aynı zamanda, gelecekte çalışabileceği firmaları da bir anlamda tanıtmış olmaktadır. Firma kendi reklamını uzun yıllar yapma imkanını bulurken, öğrenci de ücretsiz kitap okuma olanağına sahip olmaktadır.”

MESLEKİ EĞİTİM ŞAHLANIYOR…

MESLEĞİNLE GELECEĞE BİR ADIM ÖNDE diyerek Mesleki ve Teknik okulların başta kitap sıkıntısı olmak üzere bir çok sıkıntısına çözüm olmak amacıyla yola çıkan bir Sosyal Sorumluluk Projesinin tanıtımı Dahi Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanı Damla Düven‘in ev sahipliğinde yapıldı.

Ege Basım ve Dahi Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanı Teknik Öğretmen Ramazan Güven önderliğinde Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirmek adına hazırlanan Sosyal Sorumluluk Projesinin tanıtım toplantısı yapıldı. Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Berrak Kurtuluş, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Erol Demir, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Erhan Cirit, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitimden sorumlu Müdür Yardımcısı Serkan Gür, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Mesleki ve Teknik Okul Müdürleri, sponsor firma sahipleri ve yöneticileri ile davetlilerin katılımıyla Double Tree By Hilton Old Town otel de gerçekleşen toplantıda, proje sorumlusu Damla Güven projenin detaylarını davetlilere aktardı.

Damla Güven proje ile ilgili olarak, “Mesleki Teknik okullarının öğrencilerinin tüm mesleki alanlarda fiili olarak iş yapan, sektörel ürünleri kullanan ve tüketicinin tercihlerine yön veren meslek adamı adayları olduğunu” söyledi. Güven, projenin amacını kısa zaman içerisinde iş hayatında yer alacak olan, meslek lisesi öğrencilerine sponsor desteğiyle ücretsiz meslek kitabı temin etmek olduğunu söyledi.

Meslek Liselerinde MEGEP Projesi kapsamında 52 farklı alan 204 dalda mesleki ders kitabı kullanıldığını, gerçekleştirecekleri bu proje ile tüm Türkiye’ye dağıtımı sağlanacak olan bu kitapların öğrencilere bir fırsat eşitliği sağlayacağına dikkat çekti.

Damla Güven’in ardından Ege Basım ve Dahi Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Güven kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında teknik öğretmen olduğunu ama öğretmenlik yapamadığı ancak öğretmenlik sevdasından asla vazgeçmediğini söyleyen Güven, “öğretmenlik her şeyin, her unvanın üzerindedir” vurgusunu yaptı.

“Öğretmenlik yapamıyorum bari mesleki ve teknik liselerine destek olayım düşüncesiyle bu projeye, bu yola girdik” dedi.

Ramazan Güven’den sonra konuşan Zeytinburnu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İsmail Tutan, 35 yıllık teknik eğitimci olduğunu mesleki eğitimin her kademesinde görev yaptığını, geçmişte bazı uygulama hataları nedeniyle mesleki eğitim okullarından kaliteli ve iyi öğrenci mezunu verilemediğini ancak son yıllarda yapılan yönetmelik değişiklikleri ile bunun büyük oranda düzeldiğini söyledi. Tutan, sözlerinin devamında ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “endüstri ve sanayide kalkınmanın meslek eğitimiyle sağlanacağını” çok kereler ifade ettiğini, okullarımızın 2000’li yıllarda teknolojiye ve sanayiye yön verirken, günümüzde teknolojinin ve sanayinin mesleki eğitime yön verdiğini söyleyerek bu projenin ülkemiz için çok önemli olduğunun altını çizdi.

İsmail Tutan’ın ardından kürsüye gelen İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik eğitimden sorumlu Müdür Yardımcısı Serkan Gür ise, “Ben de bir teknik öğretmenim, Pendik’te atandığım bir okulda bir yayın çıkarmak istedik ancak bunun için gerekli paranın olmaması gerçeği bizi zora soktu. O zaman ben bu yayını nasıl çıkartacağımı biliyorum diyerek Ramazan Bey’i aradım. Konuyu anlattıktan sonra Ramazan Bey bana lütfen megafonu açar mısın diyerek, “Mesleki ve Teknik Eğitim ne istiyorsa nerede istiyorsa biz oradayız.” dedi. İşte biz onun desteğiyle ilk dergimizi çıkarabilmiştik. Bu sebeple kendisine çok teşekkür ediyorum. Mesleki ve Teknik Eğitimi İstanbul’ da şaha kaldırmak hak ettiği yere getirebilmek amacıyla “ Okul Sanayi İşbirliği İstanbul” adında bir proje geliştirdik. Çok yakında bu proje için okullarımız ve siz sanayicilerimizi tek tek ziyaret edip proje detaylarını sizlere aktaracağız.” dedi. Gür, konuşmasının devamında bu projenin mesleki ve teknik eğitme çok büyük katkı sağladığını kendi projelerini destekleyen bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu söyleyerek başta Ege Basım ve Dahi Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Güven’e ve tüm proje destekçilerine teşekkür etti.

Tanıtım toplantısında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız‘da şunları söyledi:

-“Ben bir teknik öğretmen olarak değil, bünyesinde teknik öğretmenlerinde dâhil olduğu 128 bin öğretmenin, 6 bine yakın okulun, 2 milyon 681 öğrencisi olan İstanbul’un İl Milli Eğitim Müdürü olarak sizlere hitap edeceğim. Konuşmamda mesleki eğitimin önemi, içerisinin nasıl doldurulacağı konularında bahsetmeyeceğim. Çünkü sizlerin bunun önemini ve nasıl yapılacağını çok iyi bildiğinizi görüyor ve biliyorum. Bugün niye buradayız, niye buradayım diyecek olursak önce şunu belirtmeliyim ki sizler zaten hep buradaymışsınız da ben yokmuşum. Bazen yapılan bir işin görünenleri olduğu gibi bir de görünmeyenleri vardır. Bugün ben, eğitime gönül vermiş ancak görünmeyen siz hayırseverleri burada gördüm. Sizler okul yaparak, kitap dağıtarak hatta müfredatın birer parçası olarak mesleki eğitime destek veriyorsunuz. Bundan dolayı sizlere en içten en samimi duygularımla teşekkürlerimi sunarım”

Konuşmaların ardından Ege Basım Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Güven İstanbul il Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız’ a destekleri sebebiyle özel bir hediye sundu.

Toplantının sonunda proje sponsor ve destekçilerine plaket ve teşekkür belgeleri, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, Şube Müdürü Erol Demir, Şube Müdürü Erhan Cirit ve Müdür Yardımcısı Serkan Gür ve Dahi Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Güven tarafından takdim edildi.

Proje ile ilgili detayları ve geniş haberimizi dergimizin yeni sayısında okuyacaksınız…

(Barış Kıvılcım/Öğretmenim Dergisi-İstanbul)